This is a place for the community of learners in Room 8-16 to learn and enjoy math. It is an extension of the classroom making it accessible 24 hours a day, 7 days a week.
Showing posts with label volume. Show all posts
Showing posts with label volume. Show all posts
Thursday, March 22, 2012
Volume Post
Wednesday, March 21, 2012
Jamodin's Surface Area and Volume Post
Surface Area
Rectangular Prism
T= 50 5x10
F= 60 6x10
S= 30 6x5
TSA= 2(T+F+S)
TSA= 2(50+60+30)
TSA= 2(140)
TSA= 280cm2
Triangular Prism
lxw
5x10= 50
5x9= 45
5x8= 40
bxh
2
9x8= 36
2
9x8= 36
2
TSA= 50+45+40+36+36
TSA= 207cm2
Cylinder
SA= 2(3.14x42)+(3.14x8x12)
SA= 100.48+301.44
SA= 401.92cm2
Volume
Triangular Prism
v= 5x3 x 8.5
2
v= 7.5x8.5
v= 63.75cm3

Rectangular Prism
v= 20x8x16
v= 2560cm3

Triangular Prism 3/8 full
v= 4x8 x 6.5
2
v= 14x6.5
v= 91x0.375
v= 34.125cm3

Cylinder
v= 3.14(62x15)
v= 3.14(540)
v= 1695.6cm3
Rectangular Prism
T= 50 5x10
F= 60 6x10
S= 30 6x5
TSA= 2(T+F+S)
TSA= 2(50+60+30)
TSA= 2(140)
TSA= 280cm2
Triangular Prism
lxw
5x10= 50
5x9= 45
5x8= 40
bxh
2
9x8= 36
2
9x8= 36
2
TSA= 50+45+40+36+36
TSA= 207cm2
Cylinder
SA= 2(3.14x42)+(3.14x8x12)
SA= 100.48+301.44
SA= 401.92cm2
Volume
Triangular Prism
v= 5x3 x 8.5
2
v= 7.5x8.5
v= 63.75cm3

Rectangular Prism
v= 20x8x16
v= 2560cm3

Triangular Prism 3/8 full
v= 4x8 x 6.5
2
v= 14x6.5
v= 91x0.375
v= 34.125cm3

Cylinder
v= 3.14(62x15)
v= 3.14(540)
v= 1695.6cm3

Monday, March 12, 2012
Jomel's Surface Area and Volume Post






Volume:
Triangular prism:
b x h x h divided by 2
5 x 3 x 8.5 divided by 2
15 x 8.5 divided by 2
7.5 x 8.5=
63.75m3
rectangular prism:
l x w x h
20 x 8 x 16=
2560cm3
right triangular prism:
b x h x h divided by 2
4 x 8 x 6.5 divided by 2
32 x 6.5 divided by 2
16 x 6.5
104cm3
cylinder:
r=d divided by 2
12 divided by 2
6cm
pi x r x r h
3.14 x 6 x 6 x 15
3.14 x 36 x 15
1695.6cm3
Sunday, March 11, 2012
Sarah's Surface Area and Volume Post


Here is a LINK you can that will help you understand about finding the area of a rectangular prism, triangular prism, and cylinder.
~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.
Carlo's Surface Area and Volume Post

T=10 x 5= 50 =2 (T+F+S)
F=5 x 6= 30 = 2(50+30+60)
S=10 x 6= 60 = (140 m2)
TSA= 280 m2
L x W
10 x 5= 50
9 x 5=45
8 x 5= 40
B x H
-------
÷2
9 x 8 = 72 ÷ 2 = 36m2
9 x 8 = 72 ÷ 2 = 36m2
=2 (T+F+S)
=2(50+45+40+36+36)
=207m2

r= d ÷ 2 Circumference L x W
r=8 ÷ 2 c= Ï€ d 25.12 x 12= 301.44cm2
r=4cm c= 3.14 x 8
c= 25.12m2
A= πr TSA = circle+circle+rectangle
A=3.14 x4 x4 TSA =50.24+50.24+301.44
A=50.24 cm2 TSA= 404.92 cm2
AOB. h
b.h.h
-----
2
(5.3)8.5
--------
2
(15)8.5
--------
2
7.5 . 8.5=63.75cm3
l.w.h 
16x8x20=2,560cm3
20x8x16=2,560cm3
8x16x20=2,560cm3
------
2
11. 8 . 6.5
-----------
2
208
------
2
104
-----
8
13 . 3= 39cm3
d=r
2
12=r
-----
2
6=r
v= (3.14 . 6 . 6) 15
= 113.04 . 15
= 1,695.6cm3
Ayra's surface area post and Volume Post
Rectangular Prism T = 10x5 = 50m2F = 10x6 = 60m2S = 6x5 = 30m2TSA = 2(T + F + S) = 2(50 + 60 + 30) = 2(1402)TSA = 280m2__________________________________________________________________Cylinder Prism 3.14x8 =24.12l x w5.12 x 12=301.44=3.14x4x4=3.14x16=50.24TSA = circle + circle + rectangle 50.24 + 50.24 + 301.44 =401.92_________________________________________________________________Triangular Prism bxh divided by 29x8 divided by 272 divided by 2=36l x w 5x27 = 135cm =36 =36 =207cm
Volume Post
Volume Post
Aoh x h
L x W x H
20 x 8 x 16
L x W x H
20 x 8 x 16
=2560 cubic centimetres
Triangular Prism
L x W x H
4 x 8 x 6.5
208 divided by 2 = 104
104 divided by 8 = 13 cubic centimeters
3 x 13 = 39 cubic centimetres
Circular Prism
V= pie r squared
3.14 x 6 x 6 = 113.04
113.04 x 15 = 1695.6 cubic centimetres
Subscribe to:
Posts (Atom)